Pingu

Pingu on aivan hölmö pingviini kaukana maailman jäätiköillä. "Noot noot!" on Pingun eräänlainen vittuiluhuuto. Välillä se tyhmä pingviini on ihan äksy. Tämä Pingu asuu tietenkin Antarktiksessa. Pingun kotina on sellainen iglu. Luntahan siellä on aina ja talvi myös. Ennen Pingu esitettiin kesken Katti Matikaisen.
KaveritMuokkaa
Pingun parhaat kaverit ovat Hylje ja läski pingviinin typerys.
PääasioitaMuokkaa
Pingua voi ajatella täydeksi idiootiksi. Pingu siellä se vaan suututtaa muita ja tyhmäilee. Pingun perheessä on myös toinen tuhma lapsi, pieni Pikkusisko.
Pingun kotiseutuMuokkaa
Sehän on jossain tuolla, kuten kerrottiin. Pingun koti sijaitsee Afrikankin eteläpuolella kylmässä.
PimppijuttujaMuokkaa
Äksyä! Pimppijuttuja kyllä kerrotaan Pingusta yhtenään. Ne ovat niin helvetillisiä, että jätetään ne sanomatta.
ElintavatMuokkaa
Pingu elää vain siellä jään keskellä. Pingu se ei tiedä, että eletään jo 2000-lukua nyt. Erilaista elämää se on! Pingu se vain elää paskamaista elämää.
EiMuokkaa
Julma isä vain kieltää Pingua kaikessa.
Hirveä tapausMuokkaa
Kerran Pingu näki sellaisen unen, joka sitten olikin painajainen, jossa hirviö tuli ja alkoi pommittaa Pingun taloa. Se nosti Pingun ylös ja alkoi kiduttaa häntä. Herätessään Pingu meni hänen äidin syliin ja Pingu alkoi sitten itkemään ja sanoi: "Mami!"
Katso myösMuokkaa
Lastenohjelmia | |
---|---|
Hyvät: Smurffit - Pikku Kakkonen - Pingu (suomen kielellä) - Myyrä - Hupsis-ukot | |
Huonot: Pokémon - Turtles - Harry Potter - Puuha-Pete - Staraoke | |
Arveluttavat: Tohtori Sykerö - Postikaija-Pete - Teletapit - Himpulat - Alfred J. Kwak | |
Pelottavat: "Muumit" - Postimies Pate - Pelle Hermanni - Varokaa heikkoa jäätä | |
Hahmoja: Muumit - Kaapo ja Late - Jyrki Laaksonen - Neponen - Eila-mummu - Rami Saarijärvi - Ransu Karvakuono - Luikuri Tattinen - Rölli |